Yükleniyor...

Pretraga proizvoda

10 minuta i 38 sekundi u ovom čudnom svijetu
-5%

10 minuta i 38 sekundi u ovom čudnom svijetu

Safak Elif

KM 22,00 KM 20,90
-
+
WhatsApp

Šta ako, u trenutku kada srce prestane kucati, ljudski um ostaje aktivan još nekoliko dragocjenih minuta? Tačnije, deset minuta i trideset osam sekundi…

Svaka minuta nakon smrti, Leili donosi novo sjećanje: odrastanje uz oca i njegove dvije žene u grandioznoj staroj kući u mirnom turskom gradiću; žene koje depiliraju noge i razmjenjuju tračeve dok su njihovi muževi u džamiji; cigarete i časopisi sa Zapada koje na povratku iz škole potajno unosi u roditeljski dom; bijeg u Istanbul da izbjegne neželjeni brak; zaljubljenost u studenta koji tokom uličnih nemira traži sklonište u bordelu u kojem radi.

Svaka od njenih uspomena, koje već blijede, podsjeća je na prijatelje koje je stekla tokom svog gorko-slatkog života – prijatelje koji u tom trenutku očajnički traže...

 

***

 

"Ispunjen, senzualan roman... roman koji daje glas nevidljivim i nedodirljivim, zlostavljanim i oštećenim članovima našeg društva, od njihovih bolnih priča pletući prekrasno tkanje."

Finacial Times

 

"Jedan od najboljih književnih glasova današnjice. "

Hanif Kureishi

 

"Očekujte uzbudljive, slikovite i prosvjetljujuće opise života na Bliskom istoku nanizane na nježnu nit zapleta, opčinjavajućim, prekrasnim i odmjerenim književnim glasom Elif Şafak."

Vanity Fair

 

 

Pročitajte nekoliko prvih stranica

10 minuta i 38 sekundi u ovom cudnom svijetu.pdf

 

Podijeli stavku :

Opis proizvoda

Šta ako, u trenutku kada srce prestane kucati, ljudski um ostaje aktivan još nekoliko dragocjenih minuta? Tačnije, deset minuta i trideset osam sekundi…

Svaka minuta nakon smrti, Leili donosi novo sjećanje: odrastanje uz oca i njegove dvije žene u grandioznoj staroj kući u mirnom turskom gradiću; žene koje depiliraju noge i razmjenjuju tračeve dok su njihovi muževi u džamiji; cigarete i časopisi sa Zapada koje na povratku iz škole potajno unosi u roditeljski dom; bijeg u Istanbul da izbjegne neželjeni brak; zaljubljenost u studenta koji tokom uličnih nemira traži sklonište u bordelu u kojem radi.

Svaka od njenih uspomena, koje već blijede, podsjeća je na prijatelje koje je stekla tokom svog gorko-slatkog života – prijatelje koji u tom trenutku očajnički traže...

 

***

 

"Ispunjen, senzualan roman... roman koji daje glas nevidljivim i nedodirljivim, zlostavljanim i oštećenim članovima našeg društva, od njihovih bolnih priča pletući prekrasno tkanje."

Finacial Times

 

"Jedan od najboljih književnih glasova današnjice. "

Hanif Kureishi

 

"Očekujte uzbudljive, slikovite i prosvjetljujuće opise života na Bliskom istoku nanizane na nježnu nit zapleta, opčinjavajućim, prekrasnim i odmjerenim književnim glasom Elif Şafak."

Vanity Fair

 

 

Pročitajte nekoliko prvih stranica

10 minuta i 38 sekundi u ovom cudnom svijetu.pdf

 

author

Safak Elif

Elif Şafak je višestruko nagrađivana spisateljica i najčitanija književna autorica u Turskoj. Aktivna je kao politička komentatorica i predavačica.

Piše na turskom i engleskom jeziku, a do sada je objavila petnaest knjiga, uključujući deset romana među kojima se ističu bestseleri Istanbulsko kopile i Četrdeset pravila ljubavi. Knjige su joj prevedene na četrdeset i sedam jezika.

Şafak je TED govornica, članica Vijeća za izradu globalnog programa za razvoj kreativne industrije Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu i jedna od osnivačica Evropskog vijeća za međunarodne odnose, ECFR. Francuska vlada joj je 2010. dodijelila Orden viteza za umjetnost i književnost.

Piše za vodeće svjetske dnevne novine i časopise, uključujući Financial Times, Guardian,New York Times, Wall Street Journal, Der Spiegel i La Repubblicu.

Predavala je na brojnim univerzitetima u Turskoj, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama. Diplomirala je međunarodne odnose, magistrirala rodne i ženske studije, a doktorirala političke nauke. Poznata je kao aktivistkinja za prava žena, manjina i pripadnika LGBT populacije.

Njene su knjige nominovane za nagradu Orange, MAN Asian nagradu, Baileys nagradu i IMPAC Dublin nagradu, a ušle su u uži izbor za dodjelu Nagrade za najbolji roman na stranom jeziku i RSL Ondaatje nagrade.

Bila je članica žirija za dodjelu Nezavisne nagrade za najbolji roman na stranom jeziku (2013), Nagrade za najbolju kratku priču Sunday Timesa (2014, 2015), desete po redu nagrade Žene budućnosti (2015), FT/Oppenheimer Fond nagrade za nove autorske glasove (2015, 2016), Baileys ženske nagrade za književnu fikciju (2016) i Man Booker međunarodne književne nagrade (2017).

Şafak živi u Londonu.

 

www.elifshafak.com

 

Twitter @Elif_Safak

 

Najpopularnije iz kategorije

više